دسته بندی نشده

8 غذا و ماده خوراکی مضر برای دندان را بشناسید

یکی از اصول بهداشت دهان و دهان مصرف برخی غذاها (به عنوان غذاهای مفید برای دندان ها) و اجتناب از برخی مواد دیگر به عنوان غذاهای مضر برای دندان ها است. آنچه در این مقاله می خوانید اطلاعاتی درباره نوشیدنی ها، خوراکی ها و غذاهای مضر برای دندان ها است که می تواند به حفظ سلامتی دندان و ارتقای بهداشت دهان و دندان شما و کودکانتان کمک زیادی کند. بدون توضیحات بیشتر لیست 8 تایی این غذاهای مضر را ببینید و بخوانید.

  1. نوشابه اولین و بدترین دشمن دندان است

 

نوشابه حتی اگر رژیمی باشد باز هم یک گزینه نامناسب برای دندان های شما است. نوشیدن مقادیر زیادی نوشابه گازدار می تواند به اندازه کراک و کوکائین برای دندان های شما آسیب زا باشد و این اصلا شوخی نیست. پس به ما حق دهید که نوشابه را در ابتدای فهرست نوشیدنی ها، خوراکی ها و غذاهای مضر برای دندان قرار دهیم.

نوشابه ها می توانند محیط داخل دهان را اسیدی کنند، تولید پلاک را افزایش دهند و موجب فرسایش مینای دندان شود. به جز تمام این ها، نوشابه می تواند باعث خشکی دهان شوند که خود عامل اصلی پوسیدگی دندان ها است.

نکته آخر اینکه، نوشابه های گازدار با رنگ تیره باعث از بین رفتن رنگ طبیعی دندان ها و ایجاد لک روی آن ها شوند. پس از مصرف نوشابه دندان ها را بلافاصله مسواک نزنید چون به تحلیل بیشتر مینای دندان کمک می کنند. ابتدا با آب دهان را بشوید و نیم ساعت پس از آن مسواک بزنید.

  1. قهوه با شکر و (هر نوشیدنی با شکر)

 

قهوه و چای در شکل طبیعی خود می توانند نوشیدنی سالمی باشند زیرا حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و کافئین هستند که سرزندگی به ما می دهند.

اما اگر قهوه را با شکر مصرف کنیم و به نوشیدن آن نیز اعتیاد داشته باشیم خیلی زود به استقبال تغییر رنگ و پوسیدگی دندان ها می رویم. بنابراین قهوه شیرین شده و موارد مشابه را نیز در فهرست نوشیدنی ها، خوراکی ها و غذاهای مضر برای دندان ها قرار بدهیم بهتر است.

بهتر است که شکر را با زایلیتول جایگزین کنیم و یا اینکه به جای نوشیدن قهوه با شکر یک جایگزین خوب مانند شیر یا خامه پیدا کنیم تا خطر پوسیدگی دندان کاهش یابد.

همچنین قهوه را برای بچه های کوچک سرو نکنید و برای سنین نوجوانی و جوانی نیز مصرف آن را کاهش دهید تا به حفظ سلامتی دهان و دندان کمک بیشتری شود.

  1. مرکبات و آب مرکبات خوب هستند اما

مرکباتی مانند لیمو شیرین، لیموترش، پرتقال، گریپ فروت و… هم به عنوان میوه و هم آب میوه خوش طعم هستند و مقدار زیادی ویتامین C دارند. مصرف این میوه ها مخصوصا در این روزهای کرونایی می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. اما یادمان باشد که مرکبات و آب آن ها می تواند برای دندان ها مضر باشد. به همین خاطر ما این مواد را در لیست نوشیدنی ها و غذاهای مضر برای دندان ها قرار داده ایم.

ما مصرف این مواد را منع نمی کنیم و اصولا منع اینکار درست نیست. اما بهتر است که در مصرف آن ها زیاده روی نکنیم و پس از مصرفشان دهان را شستشو دهیم. بعد از ساعت نیز مسواک بزنیم.

بسیار مهم است که والدین آب مرکبات را به صورت میان وعده به بچه ها ندهند و به همراه وعده های غذایی آن ها را در اختیار کودکان قرار دهند. زیر مصرف آن به عنوان میان وعده می تواند خطر پوسیدگی را افزایش دهد (به خصوص اگر بهداشت دهان و دندان کودک ضعیف باشد)

  1. آب نبات ها همیشه برای دندان یک خطر بزرگ هستند

 

البته هیچ جای تعجبی نیست که آب نبات برای دندان شما مضر است. آب نبات شیرین است و بنابراین باکتری های موجود در دهان شما عاشق مصرف قند موجود در آن هستند. پس از مصرف این قند نیز، باکتری ها اسیدهایی تولید می کنند که باعث پوسیدگی دندانها می شود.

شاید باورتان نشود، اما، آب نبات ترش حتی بدتر از آب نبات های شیرین است. زیرا اسیدیته موجود در آن، به پوسیدگی دندان سرعت بیشتری می دهد.

اگر شما یا کودکتان عاشق آب نبات هستید سعی کنید به جای آب نبات های مختلف، جایگزین مناسبی پیدا کنید. برای مثال آدامس بدون قند (به ویژه آنهایی که حاوی زایلیتول هستند) را امتحان کنید.

زایلیتول یک قند مصنوعی و سالم است که باکتری ها به اشتباه آن را با قند واقعی اشتباه گرفته و تغذیه می کنند اما در واقع نمی توانند آن را هضم کنند و در نهایت از بین می روند.

  1. میوه های خشک مصداق بارز غذای مضر برای دندان ها

 

البته میوه خشک را نمی توان غذا در نظر گرفت بلکه بیشتر یک میان معده و خوراکی هوسی است تا چیزی مانند غذا. اما به هر حال این را هم در لیست غذاهای مضر برای دندان جای می دهیم.

در مفید بودن، سرشار از انرژی بودن، سرشار از مواد مغذی و مورد نیاز بدن بودن میوه خشک هیچ شکی نیست و ما هیچوقت آن ها را منع نمی کنیم. ما تنها بر این باوریم که این میوه ها می توانند در شرایطی برای دندان مضر باشند.

میوه خشک ها نه تنها شیرین هستند، بلکه بسیار چسبناک هم هستند. آنها در بین دندان ها و شکافهایشان گیر می کنند و از همین رو مقدار زیادی قند از خود به جای می گذارند که می تواند خطر پوسیدگی دندان و التهاب لثه را چند برابر کند.

اگر دوست دارید میوه های خشک بخورید، حتما دهان خود را بعد از خوردن آن ها با آب بشویید و نیم ساعت پس از آن نیز با خمیر دندان مناسب دندان های خود، مسواک بزنید. و سعی کنید به جای میوه خشک میوه تازه و کامل میل کنید.

  1. چیپس سیب زمینی به این دلیل خوراکی خوبی برای دندان نیست

سیب زمینی خودش یکی از سیف جاتی است که می تواند به رژیم غذایی افزوده شده و فواید بسیار زیادی برای سلامتی ما دارد.

به جز این، انرژی زیادی نیز دارد. که می تواند به سرزندگی ما کمک کند. با این وجود مشتقات سیب زمینی مانند چیپس آن، غذای مضری برای دندان ها در نظر گرفته می شود. چرا؟

چون چیپس سیب زمینی سرشار از نشاسته است و پس از قرار گرفتن در دهان به قندی تبدیل می شود که می تواند در بین دندان ها گیر می کند. باکتری های موجود در پلاک دندانی نیز از این قند تغذیه می کنند. تغذیه شدن چیپس توسط باکتری ها همانا و تولید اسید جهت تخریب مینای دندان، افزایش خطر پوسیدگی دندان و التهاب لثه همانا.

  1. یخ خودش مضر نیست جویدنش دردسرساز است

 

یخ غذای مضری برای دندان نیست اما یک جسم مضر برای مینای دندان است. جویدن یخ به هیچ عنوان ایده خوبی نیست و کوچکترین فایده ای برای دندان های ما ندارد. زیرا می تواند به مینای دندان آسیب برساند و شما را در معرض شرایط اورژانسی و اضطراری زیر شود:

به جای جویدن یخ می توانید قطعات یخ را درون نوشیدنی های غیر الکلی و غیر شیرین قرار دهید و از نوشیدن آن ها لذت ببرید.

  1. الکل اغلب دشمن دندان است

همه ما می دانیم که الکل چندان سالم نیست. این نوشیدنی نه تنها تأثیرات سیستمیکی مانند خطر اعتیاد به الکل، سوء جذب و سوء تغذیه، پانکراتیت مزمن، بیماری الکلی کبدی و سرطان دارد، بلکه بر سلامت دهان و دندان نیز تأثیر جدی می گذارد.

افرادی که الکل زیادی می نوشند ممکن است بیشتر اوقات خشکی دهان داشته باشند. این موضوع به این دلیل است که الکل ادرار آور است و باعث خروج آب بدن از طریق ادرار و در نهایت کم آبی بدن می شود.

بنابراین خشکی دهان و بزاق کمتر نیز، خود به معنی افزایش احتمال پوسیدگی دندان و به خطر افتادن ساختار دندان به مرور زمان است.

برای کمک به حفظ آب بدن و مرطوب نگه داشتن دهان، مصرف الکل را کاهش دهید ، مقدار زیادی آب بنوشید و سعی کنید هرازچندگاهی با دهانشویه های حاوی فلوراید و سایر محلول های آبرسان دهان خود را شستشو دهید و محلول ها را داخل دهان خود بچرخانید.

به جز موارد ذکر شده، الکل خطر ابتلا به سرطان های دهان (مانند سرطان های دهان، گلو، حنجره و مری) را افزایش می دهد.

سیگار و الکل با هم قدرت تخریب بیشتری برای دندان دارند

نوشیدن الکل و سیگار کشیدن در کنار هم خطر این سرطان ها را بیشتر می کند زیرا الکل می تواند به مواد شیمیایی مضر موجود در توتون و تنباکو کمک کند تا به راحتی دندان ها را تحت تاثیر قرار داده و یا وارد سلول های بدن شما شود و به DNA سلول های شما آسیب جبران ناپذیری وارد کند.

لزوما قرار نیست هیچگاه این 8 غذای مضر برای دندان را نخورید

این حقیقت دارد که ذات این  نوشیدنی ها، خوراکی ها و غذاهای مضر برای دندان  آسیب زا است و می تواند ساختار  و ظاهر دندان را تحت تاثیر قرار دهد. اما معرفی این غذاها لزوما به معنای آن نیست که دیگر نمی توانیم آن ها را میل کنیم.

ما قرار نیست خود را از همه چیز منع کنیم، بلکه مساله کاهش میزان مصرف این مواد و تمیز کردن دهان و دندان پس از مصرف آن ها است.

بنابراین به شرط اینکه در مصرف غذاهای مضر برای دندان دقت کنیم، میزان مصرف را کاهش دهیم و بهداشت دهان و دهان پس از مصرف را رعایت کنیم، می توانیم حتی از خوردن این مواد خوراکی لذت هم ببریم.

نویسنده

مدیر سایت

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *